Budowa z myślą o środowisku

Photo of the article

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego podjęliśmy starania, aby zmniejszyć wpływ budowy gazociągu na środowisko i maksymalnie ograniczyć ingerencję w warszawski drzewostan. Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć usunięcie drzewostanu o ok. 30%.

Przygotowując się do budowy chcieliśmy w maksymalnym stopniu ograniczyć wpływ prac na otoczenie, dlatego podczas projektowania trasy zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku rozwiązań:
 

  • na etapie budowy pas budowlano-montażowy na terenach leśnych będzie zawężony do 15 metrów (standardowa szerokość to 18-20 m) – jest to minimalna szerokość niezbędna do przeprowadzenia prac i dostarczenia na miejsce elementów budowlanych;
  • na trasie gazociągu zaprojektowano szereg przekroczeń bezwykopowych, zwłaszcza na terenach zalesionych takich jak: Park Młociński, Las Nowa Warszawa oraz teren leśny w okolicy ul. Modlińskiej. Umożliwią one poprowadzenie gazociągu głęboko pod ziemią, z korzyścią dla środowiska;
  • po zakończeniu budowy przeprowadzimy w pasie inwestycji nasadzenia towarzyszące, złożone z gatunków rodzimych. Dodatkowo planujemy dobrowolne nasadzenia w ramach działań proekologicznych na rzecz środowiska naturalnego w aglomeracji warszawskiej. 

Wykorzystanie technologii bezwykopowych nie tylko znacząco zmniejsza ingerencję w środowisko, ale pozwala też w mniej uciążliwy sposób przekroczyć przeszkody terenowe – skrzyżowania z drogami, wiaduktami i ciekami wodnymi, np. rzekami, czy kanałami. W trakcie prac budowalnych drogi będę pokonywane przy użyciu przecisków, dzięki czemu ruch nie zostanie wstrzymany.

Wszystkie te działania wpłynęły na ostateczny koszt budowy, a ich korzyści dla otoczenia są niebagatelne. Szczególne istotne dla zachowania drzewostanu będą wymagające technicznie przejścia bezwykopowe.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE NA RZECZ OCHRONY PRZYRODY 
Ponad 5 km trasy, czyli około 1/5 długości gazociągu, będzie wykonanych metodami bezwykopowymi – łącznie zaplanowano 32 takie przejścia o różnej długości. Wśród nich jest 5 tzw. długich – dwa horyzontalne przewierty sterowane (HDD) oraz trzy przejścia metodą Direct Pipe. Taki sposób realizacji prac znacząco zmniejsza ingerencję w środowisko naturalne –  nienaruszone pozostaną miejsca cenne przyrodniczo, takie jak Rezerwat Ławice Kiełpińskie na Wiśle, czy Park Młociński na Bielanach.

Do przejścia pod dnem Wisły i Rezerwatem Ławice Kiełpińskie na długości ok. 1149 metrów wykorzystana zostanie technologia sterowanego przewiertu horyzontalnego, tzw. HDD. Pozwoli to ominąć cenny przyrodniczo teren Rezerwatu i zachować ciągłość żeglugi rzecznej.  Drugi przewiert HDD zaplanowany jest na terenie Lasu Nowa Warszawa (Młocińskiego). Bezwykopowe poprowadzenie gazociągu na trasie ok. 1200 metrów pozwoli zachować drzewostan kompleksów leśnych, z których tak chętnie korzystają warszawiacy. 

Drugą zastosowaną metodą bezwykopową będzie Direct Pipe. W celu jak największego zachowania drzewostanu technologia ta zostanie wykorzystana:
 

  • pod Parkiem Młocińskim na długości ok. 526 m,
  • w rejonie ogródków działkowych na Bielanach – gazociąg zostanie tam poprowadzony pod ziemią, bez robienia wykopów na długości ok. 320 m (obszar wzdłuż Wału Wiślanego przyległy do Parku Młocińskiego),
  • pod ul. Modlińską oraz na obszarze leśnym po zachodniej stronie ul. Modlińskiej na długości ok. 529 m (obszar leśny od ul. Modlińskiej w stronę Wisły). 
Mapka Warsaw-Pipe technologie bezwykopowe